General George W. Casey, Jr.

Advisor

General George Casey served as chief of staff of the United States Army from April 2007 to April 2011. In his previous assignment, he was commander, multinational force — Iraq from July 2004 to February 2007. During his distinguished 41-year career in the U. S. Army, Casey served in operational assignments in the United States, Germany, Italy, Egypt, the Balkans and Iraq. He holds a Master’s Degree in International Relations from Denver University and has also served as a senior fellow at the Atlantic Council of the United States.